Magazín číslo 4 / 2019
Projekt Čajkovskij

Projekt Čajkovskij: Velká romantická výprava

Vydavatelství Decca Classics po čtyřiceti letech vydává kompletní cyklus Čajkovského skladeb nahraných Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova. Rozmáchlá hudební výprava s cílem obsáhnout klíčovou tvorbu génia romantismu trvala přesně čtyři roky, od roku 2015 do roku 2019.

Do éteru se tak nyní mohou šířit všechny Čajkovského symfonie, tři klavírní koncerty s Kirillem Gersteinem, předehra-fantazie Romeo a Julie, Serenáda pro smyčce i symfonická báseň Francesca da Rimini. Dle deníku Financial Times je to právě Česká filharmonie v čele s Byčkovem, kdo dokáže vystihnout skutečnou hloubku a nejdramatičtější momenty Čajkovského nesmrtelného díla.

Usměje se, přimhouří oči a lehce pokývne hlavou. A pak spustí a mnohdy to vypadá, že už nikdy nezastaví. Jakmile se během hovoru s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem dostanete na téma Projekt Čajkovskij, z klasického interview se ihned stává vzletné vyprávění o srdci hudby, dost možná její podstatě. Je to jako mluvit s Čajkovského vrcholně odborným, zároveň sympaticky pábitelským fanouškem, pravděpodobně s jedním z nejoddanějších.

„Čajkovského výjimečnost si uvědomuji ve chvíli, kdy si pročítám jeho dopisy a zjišťuji, že člověka a hudbu pojímal jako tutéž věc, navzájem propojenou jednotku. To je velmi upřímné a zároveň poetické a je to také jeden z důvodů, proč jeho hudba promlouvá úplně ke všem. Důvod, proč byl, je a vždy bude tolik populární ve světě, je ten, že jeho hudba promlouvá přímo k vašemu srdci. Jeho skladatelské umění bylo enormní. A nebyl to přitom jen umělec, který dokázal napsat překrásnou melodii, oplýval takovým intelektem a energií, že jeho díla nepřestávají překvapovat ani dnes.“

Naprostý ponor do skladatelova světa jak v koncertní síni, tak v nahrávacím studiu se stal typickým znakem pro celé čtyři roky práce na zkompletování cyklu. Před samotným nahráváním Byčkov nejprve s orchestrem každou ze skladeb pečlivě nazkoušel, provedl ji živě na koncertech nejen v Rudolfinu, ale ideálně ještě jinde kvůli zkušenosti v jiné akustice, následně ji na nějakou dobu odložil a teprve až s určitým časovým odstupem ji svým způsobem znovuobjevil právě ve studiu. I zde se nahrávalo důkladně, s dlouhými frekvencemi vyhrazenými pro každou skladu. Podle samotných hráčů je tak velkorysý časový prostor, který šéfdirigent maximálně využil, v dnešní době nevídaný. Nejde přitom o první ani poslední objevitelskou hudební výpravu, na níž se Česká filharmonie vydává.

[Not a valid template]

„Pomyslel jsem si, že charakter České filharmonie a fakt, že její domovská země má své západní tradice a patří na Západ stejně jako na Východ, by mohly dát vzniknout velmi zajímavému pojetí Čajkovského hudby. Nebylo by to ani čistě ruské, ani čistě západní chápání Čajkovského, ale kombinace obou. A právě tím je, myslím, tento projekt tak mimořádně zajímavý – tak jako každá velká hudba je i ta Čajkovského v konečném důsledku univerzální,“ uzavírá Byčkov své přemýšlení nad životním projektem a prozrazuje, že v brzké budoucnosti by se spolu s Českou filharmonií rád zabýval také dílem Gustava Mahlera. Obdobné hudební výpravy objevují nové nápady a detaily a inspirace ve starém umění. Nezbývá, než popřát šťastnou cestu!

Ta není jen pomyslná, ale i zcela konkrétní. Nastudované a nahrané Čajkovského skladby během září, října a listopadu doslova obletí s Českou filharmonií svět. V rámci takzvaných rezidencí, tedy vždy tří koncertů na jednom místě a pokaždé s jiným programem je orchestr uvede nejprve v Praze na festivalu Dvořákova Praha, poté v tokijské Suntory Hall, ve vídeňském Musikvereinu a v pařížské Filharmonii.

„Čajkovského projektem jsme chtěli ukázat, že Česká filharmonie je šíří svého repertoáru a kvalitou provedení na úrovni nejlepších světových orchestrů, přestože je zejména v zahraničí neprávem vnímána pouze jako špičkový interpret Smetany, Dvořáka a dalších českých skladatelů. Výsledný Čajkovského komplet i zájem promotérů o rezidence složené z Čajkovského hudby jasně dokazují, že náš záměr poopravit toto zkreslené vidění se daří a že jdeme správnou cestou,“ potvrzuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

 

Souhrnné informace o Projektu Čajkovskij

Vydavatelství

Decca Music Group Limited

Box o 7 CD nahráli

Česká filharmonie (vždy s koncertním mistrem Josefem Špačkem)
Semjon Byčkov – dirigent
Kirill Gerstein – klavír

Nahrávací tým

Holger Urbach – hudební režisér
Stephan Reh – mistr zvuku
Čeněk Kotzmann a Ivan Zbíral – asistenti mistra zvuku

Rozdělení kompletu dle jednotlivých CD

CD1
Symfonie č. 1 g moll, op. 13 „Zimní sny“ (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 4.–8. 3. 2019)
Symfonie č. 2 c moll, op. 17 „Maloruská“ (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 4.–8. 3. 2019)

CD 2
Symfonie č. 3 D dur, op. 29 „Polská“ (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 12.–14. 7. 2016)
Romeo a Julie, předehra-fantazie (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 17.–19. 8. 2015)

CD 3
Symfonie č. 4 f moll, op. 36 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 5.–8. 3. 2018)
Francesca da Rimini, op. 32 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 12.–14. 6. 2017)

CD 4
Manfred, op. 58 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 24.–28. 4. 2017)

CD 5
Symfonie č. 5 e moll, op. 64 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 11.–4. 12. 2017)
Serenáda pro smyčce C dur, op. 48 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 24.–28. 4. 2017)

CD 6
Symfonie č. 6 h moll, op. 74 „Patetická“ (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 24.–26. 9. 2015)
Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 6.–9. 6. 2017)

CD 7
Klavírní koncert č. 2 G dur, op. 44 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 20.–22. 2. 2019)
Klavírní koncert č. 3 Es dur, op. 75 (nahráno ve Dvořákově síni ve dnech 13.–15. 2. 2019)

Nahrávky klavírních koncertů byly pořízeny živě (na koncertech ČF ve Dvořákově síni), ostatní díla jsou studiovými nahrávkami.

Již dříve vyšlo samostatně u Deccy

Symfonie č. 6 a Romeo a Julie – vydáno v říjnu 2016
Manfred – vydáno v srpnu 2017
Více informací o těchto nahrávkách na webu ceskafilharmonie.cz

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6