Písmeno „O“ ve zkratce sobotního abonentního cyklu vyjadřuje v letošní sezoně víc než pouhou „odpolední“ řadu. Dostal název „Objevy“, a tím i ucelenou a velmi přitažlivou koncepci. V sérii čtyř koncertů vystoupí s orchestrem nejzajímavější dirigenti nastupující mladé generace a neméně zajímaví sólisté. Jako první se v sobotu 14. listopadu představí venezuelský dirigent Rafael Payare a Jaroslav Kubita, sólofagotista České filharmonie.
Při pohledu na Rudolfinum vás vedle samotné rozlehlosti a majestátnosti budovy určitě zaujmou i figury shlížející z jeho střechy. Dvaatřicet soch stojí coby umělecká stráž na pilířích balustrády stejně dlouho, jako existuje budova sama. Se zajímavou historií jejich vzniku a dalšími osudy vás ve videu seznámí architekt Lukáš Duchek.
Česká filharmonie je symfonický orchestr – tato definice nikoho nepřekvapí. Při pohledu na detail však uvidíme celou škálu hudebních nástrojů, desítky hráčů, a tedy i bezpočet individualit, z nichž většina se celoživotně nespokojí jen se studiem orchestrálních partů a podřizování se umělecké vůli dirigentů.
Život Karla Ančerla, šéfdirigenta České filharmonie v letech 1950–1968, měl řadu tragických stránek. On však nikdy nezahořkl; jeho umění je optimistické, sebevědomé a nepatetické. Velký umělec, který dovedl Českou filharmonii až na světový hudební vrchol, byl jako dirigent přísný, tvrdý a nekompromisní. V soukromí to však byl laskavý, milý a srdečný člověk, dobrý přítel a zábavný společník.