Dirigent Radomil Eliška

Zemřel dirigent a pedagog Radomil Eliška (6. 4. 1931 – 1. 9. 2019)

Ve věku 88 let zemřel v neděli 1. září 2019 český dirigent a významný pedagog Radomil Eliška. V letech 1969–1990 řídil Karlovarský symfonický orchestr, s řadou orchestrů se ujal premiérových nastudování nových skladeb. V japonském Sapporu získal čestný titul doživotního dirigenta poté, co tam řadu let pravidelně hostoval. Vedle své umělecké kariéry působil od roku 1978 na Akademii múzických umění v Praze, kde ovlivnil mnoho současných dirigentských osobností. Mezi jeho žáky patřili také dva nynější hlavní hostující dirigenti České filharmonie Jakub Hrůša a Tomáš Netopil a dále například Leoš Svárovský, Jaroslav Brych, Vojtěch Spurný, Tomáš Brauner, Marko Ivanović, Lukáš Vasilek, Marek Štryncl a řada dalších. Jako důkaz, že byl pro své žáky nejen uměleckým, ale i lidským vzorem, zveřejňujeme vzpomínky dvou z nich, které vznikly bezprostředně po zprávě o jeho úmrtí.

 

Dne 1. září 2019, zemřel český dirigent, pan profesor Radomil Eliška (1931), žák Břetislava Bakaly, dlouholetý věrný šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru, pedagog snad téměř všech úspěšných dirigentů několika generací na pražské AMU a neúnavný navštěvovatel koncertů a upřímný podporovatel nás, všech svých žáků. Jeho mimořádným a neúnavným uměleckým i organizačním přičiněním fungovalo dirigentské oddělení AMU po mnoho desetiletí na vysoké pedagogické úrovni. On to byl, kdo podpořil a spoluvydobyl pravidelné koncerty studentů dirigování s profesionálními českými orchestry (ve světovém kontextu věc zcela nebývalou) a prostřednictvím vyučování hlavního oboru i zanícených seminářů ovlivnil desítky a desítky budoucích dirigentů.

V posledním desetiletí zažil zcela bezprecedentní a bez nadsázky veleslavnou kariéru na půdě Japonska, kde, jak by sám řekl, „znamenitě odvedl“ celých 82 koncertů a vlastně tam strávil dva roky aktivního muzicírování a nahrávání s těmi nejprestižnějšími tamními orchestry. Nedávno jej hlavní kulturní instituce Japonska NHK zařadila mezi „legendy“ světového dirigentského umění. Tato nesmírně úspěšná závěrečná kapitola celoživotní dráhy Radomila Elišky není v naší zemi zdaleka dostatečně známa, zůstala po ní ovšem obdivuhodná zvuková i obrazová diskotéka, nad kterou se ještě dlouho budeme pozastavovat.

Já osobně Radkovi nikdy nezapomenu, jak velkorysým, přísným a zároveň laskavým a osobním způsobem zaštítil mé úplně první kroky v našem později společném oboru. Představil mi jej s veškerou jeho náročností i krásou. Byl to muž mimořádného charakteru – rovný, upřímný, přející, poctivý. Od málokoho jiného jsem slyšel tolik uznání vůči dirigentským kolegům. Vážil si všech, kdo v jeho očích mnoho dovedli a dokázali, ať s nimi souhlasil, nebo ne. Byl mně i mnohým dalším dirigentům velkou psychickou podporou a laskavým rádcem a kritikem, během studia i dávno po něm. Do poslední chvíle navštěvoval naše koncerty a nikdy nepřestal hořet pro své ideály uměleckého ztvárňování hudby. Byl velmi vzdělaný a kultivovaný. Měl jsem a mám ho (nejen) za to vše nesmírně rád a nikdy na něho nezapomenu.

Jakub Hrůša, hlavní hostující dirigent ČF

Foto Petra Hajská

 
 

Pan profesor Radomil Eliška zůstane vždy v mých vzpomínkách srdečným, obětavým a energickým mentorem, kterému nebyl lhostejný žádný z jeho žáků a pro kterého růst mladé dirigentské generace byla hlavní profesní meta. O to více mne později těšilo časté setkání na mých pražských koncertech a jeho stálá upřímná podpora.
Nemohu také opomenout jeho ryzí muzikalitu a profesionální přístup k práci.
Moc jsem se těšil z jeho každoročních cest do Japonska, kde zanechával obrovskou stopu české hudební kultury a kde trávil intenzivně poslední léta. Dirigování bylo nedílnou součástí jeho života a pro mne důkazem, že nejde o profesi, nýbrž poslání.

Tomáš Netopil, hlavní hostující dirigent ČF

Foto Petr Kadlec

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6