Magazín číslo 4 / 2016
Zemlinského kvarteto

Komorní, intimní, exkluzivní. Ve 122. sezoně ČSKH si můžete postavit unikátní řadu koncertů

Česká filharmonie není jen orchestr. Mnozí návštěvníci Rudolfina to vědí, ale někteří ke své škodě příliš nevnímají další třicítku koncertů, které mohou pod stejnou hlavičkou navštívit. Z pohledu koncertního pořadatelství patří totiž už několik desítek let pod filharmonická křídla Český spolek pro komorní hudbu.

Česká filharmonie zajišťuje administrativně i finančně jeho chod, stará se o jeho posluchače, mnozí filharmonici vystupují na spolkových koncertech. Ale nejen oni – najdete zde každoročně pestrý výběr z českých i zahraničních ansámblů i sólistů. Komorní hudba začíná být „in“, stává se výběrovým artiklem náročných posluchačů. Pokud dokážete ocenit intimní, soustředěný hudební zážitek, pak jste tady správně. A pokud dočtete do konce, dozvíte se, co má komorní hudba společného s komiksem.

ČSKH má před filharmonií roční historický náskok – nyní zahajuje už 122. koncertní sezonu. Také počet abonentních titulů v jeho nabídce je vyšší. Od října do dubna můžete navštívit 28 unikátních akcí (na rozdíl od večerních orchestrálních koncertů, v nichž se jeden program opakuje tři dny po sobě, zní každý komorní program pouze jednou). Dvakrát sedm koncertů se odehrává ve Dvořákově síni, jedna série v nově zrekonstruované Sukově síni a na posledních sedm koncertů se můžete vydat do Sálu Martinů v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Spolek má od svého založení ve stanovách podporu české hudby a českých interpretů, proto tito v sezonách převažují. Pilířem programové skladby komorních sezon jsou tradiční soubory: smyčcová kvarteta, klavírní tria a jim podobná seskupení. V roce 2006 byl zaveden status „rezidenční soubor sezony“, který právě nejčastěji obdrží nějaké to kvarteto či trio. Pro letošní sezonu tento titul obdrželo Zemlinského kvarteto, které si na dva ze svých tří koncertů pozvalo hosty: klarinetistu Michaela Collinse (10. 10.) a klavíristu Nikitu Mndoyantse (15. 2.). Vedle rezidentů se v sezoně představí Panochovo kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Klavírní kvarteto Josefa Suka, Orbis trio, Guarneri Trio Prague nebo České trio.

Stejně jako orchestrální sezona připravila i ta komorní řadu klavíristů v různých rolích. Vrcholem by měl být recitál italského virtuosa Francesca Piemontesiho, který v jednom lednovém týdnu vystoupí zároveň jako sólista jedné orchestrální série. Příležitost sólového recitálu získala i mladá česká klavíristka Barbora K. Sejáková. V roli doprovazeče se představí další skvělí pianisté: Jaromír Klepáč, Jaroslav Šaroun, Miroslav Sekera, Igor Ardašev, Adam Skoumal, Sandra Shapiro, David Mareček, Karel Košárek a Jan Simon. Jejich doprovod využijí violoncellisté Michal Kaňka, Eduard Šístek a Wolfgang Emanuel Schmidt, violistka Kristina Fialová a houslisté Yu-Chien Tseng a Ivan Ženatý.

Dvakrát vystoupí „domácí“ Filharmonický komorní orchestr – v listopadu na Koncertě k poctě Viktora Kalabise jako sólisty uslyšíme violoncellistu Ivana Vokáče a violistu Karla Untermüllera, v dubnu pak hobojistku Janu Brožkovou a houslistu Jana Mráčka. Unikátní instrumentální program připravila harfistka Jana Boušková, která k jeho realizaci přizvala zahraniční kolegy: cellistku Tanju Tetzlaff, houslistu Floriana Donderera a flétnistu Patricka Galloise.

Pestrost abonentních řad vždy dotvářejí vokální sólisté. Hned na konci října uslyšíme opravdovou raritu: ve svých 85 letech vystoupí před publikem Dvořákovy síně basista Richard Novák, který je v neuvěřitelné pěvecké formě a určitě bude stát za to poslechnout si v jeho mistrovském podání Křičkovy, Novákovy, Mahlerovy nebo Straussovy písně. Recitál stejného hlasového oboru si pak budeme moci užít ještě v březnu – o několik generací mladší Jan Martiník příliš v Čechách nevystupuje, a proto se těšíme na Schubertovu Zimní cestu v jeho podání. S větším ansámblem „v zádech“
(L´armonia terrena a houslista Milan Al-Ashhab) uslyšíme v prosinci Simonu Šaturovou – připravte se na árie z Mozartových a Myslivečkových oper. A s ještě starším repertoárem vystoupí Ensemble Inégal – představí souborné provedení nejnovější verze Loutny české Adama Václava Michny z Otradovic.

Stálým článkem sezon ČSKH je podpora nových českých souborů a mladých umělců. Spolek každoročně představuje v jednom koncertu aktuální laureáty mezinárodní hudební soutěže Pražského jara a od sezony 2011/2012 také vítěze soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Oba takto zaměřené koncerty se odehrají v lednu.

Jste zvědaví, co má komorní hudba společného s komiksem? Po pravdě, nic. Ale s KO-MIXem už ano. Tak se jmenuje možnost, která se nabízí těm, kteří chtějí ochutnat z nabídky ČSKH, ale necítí se na celé abonmá. Nebo těm, kteří se v nabídce dobře vyznají a rádi by si poskládali svoji sezonní návštěvu jinak, než jak to nabízejí abonentské řady. KO-MIX má podtitul „Váš vlastní komorní mix“ a umožňuje pořídit si čtyři a více vstupenek na cokoli z komorní sezony za poloviční cenu. Stačí zajít do filharmonické pokladny v Rudolfinu nebo zavolat či napsat zákaznickému servisu. Prohlédněte si program 122. sezony – určitě si vyberete!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6