Magazín číslo 3 / 2019
Předání ceny Jiřího Bělohlávka Kateřině Javůrkové

Zrodila se Cena Jiřího Bělohlávka

Ve středu 19. června 2019 se na Hradčanském náměstí uskutečnil už sedmý ročník Open air koncertu České filharmonie. Pražský hrad rozezněly filmové melodie, jazz i popový přídavek. Vedle příjemně odlehčeného programu přinesl koncert pod širým nebem posluchačům ještě jeden zážitek. Byla na něm předána historicky první Cena Jiřího Bělohlávka.

Když se Jiří Bělohlávek v roce 2012 stal šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie, objevila se na programu nadcházející sezony novinka – slavnostní zakončení sezony v podobě koncertu pod širým nebem. Jiří Bělohlávek se celý život snažil získat pro klasickou hudbu co nejvíce posluchačů. I proto je tento mimořádný večer volně přístupný a je přímým přenosem zprostředkováván také divákům u televizních obrazovek. Součástí Open air koncertu je každoročně podpora vybrané neziskové organizace.

Během sedmi let konání koncertů se na Hradčanském náměstí vystřídala světová hudební tělesa, oceňovaní čeští sólisté, poloprofesionální tělesa i hudebníci stojící teprve na prahu své kariéry nebo studenti základních uměleckých škol. V dramaturgii večera se vždy snoubí osvěžující výběr interpretů i programu s odlehčením v podobě průvodního slova moderátora a důraz je kladen na přítomnost mladých umělců.

Na sklonku května 2017 Jiří Bělohlávek zemřel a Česká filharmonie začala hledat způsob, jak uctít památku svého milovaného šéfdirigenta. „Když jsme přemýšleli, jak nejlépe na Jiřího Bělohlávka vzpomenout, jednoznačně vyhrál koncert pod širým nebem pro svou uvolněnou atmosféru a taky pro spojení s mladými sólisty, které Jiří Bělohlávek po celý svůj život podporoval. A tak od letoška každý koncert pod širým nebem věnujeme památce Jiřího Bělohlávka a bude také nově spojen s cenou nesoucí jeho jméno,“ říká generální ředitel České filharmonie, David Mareček.

Cenu Jiřího Bělohlávka uděluje sedmičlenná komise složená ze zástupců institucí, se kterými Jiří Bělohlávek spojil část svého profesního života. Dovolte nám je krátce představit. V roce 1994 Jiří Bělohlávek založil Pražskou komorní filharmonii, kterou až do roku 2005 vedl a posléze se stal jejím čestným uměleckým ředitelem. PKF (dnes PKF – Prague Philharmonia) v komisi zastupuje její současný koncertní mistr Jan Fišer. V roce 1997 byl Jiří Bělohlávek jmenován profesorem Akademie múzických umění v Praze, kde působil do roku 2009 jako vedoucí Katedry dirigování a vychoval zde řadu vynikajících dirigentů. Hudební fakultu AMU v komisi zastupuje její proděkan Irvin Venyš. Dalším členem komise Ceny Jiřího Bělohlávka je Roman Bělor, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, jehož byl Jiří Bělohlávek dlouholetým prezidentem, přispíval k jeho mezinárodní prestiži a výrazně ovlivňoval jeho umělecký profil. Českou filharmonii, se kterou Jiří Bělohlávek svou profesní dráhu v letech 2012–2017 završil, prezentuje její koncertní mistr Jiří Vodička a generální ředitel David Mareček. Dalšími členy komise jsou šéfredaktor časopisu Harmonie Luboš Stehlík a manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

[Not a valid template]

Cena je udělována mladým českým umělcům do třiceti let věku, kteří dosáhli ve svém oboru mimořádných úspěchů a kteří pečují o tradici české hudby doma i v zahraničí. Jiří Bělohlávek mladé talentované hudebníky vždy podporoval jak v roli pedagoga, tak od dirigentského pultíku. Jeho choť Anna Fejérová k tomu říká: „Manžel potkal na své cestě dobré duše, které ho v začátku jeho kariéry podpořily, a chtěl tohle dobro poslat dál. Práce s mladými ho vždycky bavila a naplňovala. Každý, kdo učí, vám řekne, že ho studenti inspirují, že se i on od nich učí a sdílí jejich energii.“

David Mareček objasňuje: „Smyslem Ceny Jiřího Bělohlávka je vybrat každý rok jednoho mladého českého umělce a pomoct mu na startu profesionální kariéry.“ Laureát ceny obdrží finanční prémii ve výši 30 tisíc korun, kterou věnují mecenáši z Dynamického klubu České filharmonie, a možnost vystoupit s Českou filharmonií na následujícím ročníku Open air koncertu na Hradčanském náměstí v přímém přenosu České televize. Součástí ceny je také originální grafický list od malíře a grafika Jiřího Vovsa, blízkého přítele Jiřího Bělohlávka. „Od devadesátých let se zabývám tématem paměti a jedním z motivů, ke kterým se opakovaně vracím, jsou také partitury. Jedná se vlastně o znakové záznamy, v tomto případě vyvedené technikou sítotisku ve dvou barvách. Jiří Bělohlávek tyto obrazy znal a měl je rád. Grafika, která byla vybrána pro Cenu Jiřího Bělohlávka, odpovídá stylově jedné kresbě, kterou si Jiří kdysi vybral pro sebe domů,“ zmiňuje Jiří Voves.

V letošním roce se komise Ceny Jiřího Bělohlávka jednomyslně shodla na udělení ceny Kateřině Javůrkové. Vedle mimořádného interpretačního umění české hornistky komise ocenila také její vynikající sólovou kariéru a podporu české komorní hudby v souboru Belfiato Quintet. Porotci vyzdvihli její přínos v propagaci české komorní hudby v zahraničí stejně jako její osobností profil. „Těší nás, že při své sólové i komorní kariéře je Kateřina také členkou skupiny lesních rohů České filharmonie,“ uzavírá David Mareček.

[Not a valid template]

Kateřina Javůrková se s Jiřím Bělohlávkem seznámila v Pražské komorní filharmonii, kam v pouhých 17 letech nastoupila jako členka orchestrální akademie. „V komorním orchestru, který Jiří Bělohlávek založil a prakticky v něm vychoval celou jednu generaci hudebníků, panovalo jedinečné přátelské prostředí, které asi nenajdete nikde jinde na světě. Když se v orchestru objevil nový hráč, pan dirigent si ho nicméně vždycky pozorně vyzkoušel před celým orchestrem. Kolegové mě na to dopředu upozorňovali a na mé první zkoušce s panem Bělohlávkem na to opravdu došlo. Pan dirigent chtěl, abych hrála pár taktů z Beethovenovy Sedmé symfonie pořád dokola – rychleji, pomalu, s crescendem, bez něj… Zkouškou jsem prošla a tím začal náš přátelský vztah,“ vzpomíná. Po šesti letech působení v PKF posílila Kateřina Javůrková v roce 2014 hornovou skupinu České filharmonie. Mezitím stihla vyhrát první cenu na Mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro v roce 2013. V roce 2016 obdržela druhé místo na prestižní Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově a je také držitelkou ocenění Talent roku 2016 na Classic Prague Awards.

Dnes je Kateřině Javůrkové 28 let a říká, že éra soutěží pro mladé hudebníky pro ni pomalu končí: „Vážím si toho, že je soutěžní období mé kariéry zakončeno symbolicky cenou hudební osobnosti, která mě tolik ovlivnila a byla mi velkou oporou. A těší mě také, že jsem cenu převzala právě z rukou paní Anny Fejérové, se kterou mám tu čest být stále v kontaktu. Navíc jsem cenu obdržela v období, které je pro můj život i kariéru přelomové.“

Přejeme Kateřině Javůrkové mnoho úspěchů a hudebních radostí a srdečně gratulujeme k obdržení první Ceny Jiřího Bělohlávka.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6