A to ti Romové křičí?

Projekt Romano drom (= romská cesta) podporuje děti ze sociálně vyloučených lokalit nejen na jejich cestě za hudbou, ale pomáhá jim také nacházet lepší životní cesty, než které jim narýsoval osud a často také jejich rodiče. Když jsme se začátkem loňského podzimu rozhodli Romano drom přenést ze slovenských romských osad do Česka, neváhali jsme s Idou Kelarovou – hlavní duší toho všeho – dlouho. Naše volba padla na Šluknovsko a Novoborsko, které máme zapsané jako „problematické regiony“. Právě tady se v létě 2011 odehrály velké konflikty mezi Romy a Neromy a následně protiromské pochody, které se pokoušeli využít radikálové a neonacisté. Centry dění tehdy byla města Nový Bor a Rumburk.

Přinést právě sem projekt dlouhodobé spolupráce dětského pěveckého sboru Čhavorenge, vedeného Idou Kelarovou, a České filharmonie, má svůj smysl. Ukázat sílu romské kultury na té nejvyšší úrovni, umožnit všem, kteří dokážou být otevření, aby viděli romské děti, které na sobě intenzivně pracují a jsou na sebe hrdé, podporovat setkání Romů a Neromů. To vše na Romano drom patří. A letos na něj patří i touha prozkoumat, jaká je situace na Šluknovsku a Novoborsku pět let poté.

Co zatím můžeme říci? Že vedení měst Rumburk a Nový Bor se snaží konflikty uklidňovat a řešit, a ne hrotit. Asi i díky tomu jsou v nich koncerty završující Romano drom vítané (na rozdíl od Varnsdorfu, kde jsme se na nejvyšších místech setkali s nepochopením, a proto jsme se rozhodli tam koncert nedělat). A zároveň je tu napětí stále znát, i když je na první pohled skrytější. Ale podívejte se blíž a zažijete třeba reakci novoborského sbormistra, jehož zpěváky chcete přizvat, aby si společně s Českou filharmonií a Čhavorenge zazpívali: „Uráží mě, že se na takové projekty seženou peníze. Já když chci se svým sborem někam vyjet, prostředky neseženu. (…) A to se křičí jednohlasně, nebo je to víc hlasů?“ Vedle toho ovšem potkáte nadšenou sbormistryni Kateřinu Müllerovou, díky níž se propojí tři desítky rumburských a varnsdorfských dětí, které si na koncertech s romskými dětmi zazpívají. Anebo přijedou gymnazisté z Ústí nad Orlicí, kteří s Čhavorenge vystupovali 17. listopadu 2014 v Rudolfinu, a rádi se za nimi vracejí, i když už se nevejdou na lůžka a musejí stanovat. A navzdory tomu, že jsou prázdniny.

Letní škola Romano drom, která třemi koncerty na Šluknovsku vyvrcholí, probíhá od 30. července do 13. srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Na pět desítek romských dětí z České a Slovenské republiky tu objevuje sebe sama a svůj hlas, a to nejen ve zpěvu a tanci. Učí se angličtinu, brazilskou capoeiru, poznávají vesmír a hvězdy, zažily tu pietní akt připomínající oběti romského holokaustu, přednášejí jim úspěšní Romové – třeba policista Petr Torák, držitel Řádu britského impéria. Ale bohužel se tu dějí i jiné věci. Všechny děti vyděsilo – stejně jako nás, kteří jsme tu s nimi – když se v blízkosti tábora ozývaly výstřely a nadávky a když přímo do areálu vnikl soused, který bezdůvodně napadl skladatele Desideria Duždu, kterého se snažil vyprovokovat ke rvačce a nadával mu ve stylu „cikáni zasraní…!“ Je to normální? Je to snad po zásluze? A měli bychom se smířit s tím, když na policejní stanici slyšíme: „Víte co, v první řadě z toho nedělejme kovbojku…“?

To všechno nějak patří na Romano drom a dokresluje romskou cestu se všemi jejími obtížemi a překážkami. A snad právě proto má smysl – kvůli tomu špatnému i dobrému – že se letos koná na Šluknovsku. Setkáváme se tu s věcmi, které ukazují, čím naše doba trpí. Ale také, co jí dává aspoň trochu naděje.

Proto srdečně zveme na koncerty do Letního kina v Novém Boru 9. srpna, na Lužické náměstí v Rumburku 10. srpna a 11. srpna na Zámek Děčín. Vždy od 20 hodin. Zažijte Romano drom!

Podpořte Moniku

Monika-Ginova-2Ve sboru Čhavorenge zpívá už druhým rokem Monika Giňová (15) ze slovenské romské osady Lenartov. Jejím snem je dostat se z osady pryč, ale naráží na překážky. Navzdory tomu, že úspěšně vykonala přijímací zkoušky na herectví na Košické konzervatoři, kam by měla v září 2016 nastoupit. Bohužel situace v její rodině není lehká: rodiče chtějí Moniku proti její vůli provdat a nebudou ji finančně podporovat, pokud v osadě nezůstane.

Česká filharmonie by Monice ráda pomohla, a tak se rozhodla – podnícená Idou Kelarovou – vyhlásit sbírku na její podporu. Cílem je shromáždit finanční prostředky na stipendium, které by Monice umožnilo pokrýt náklady na internát, stravu a cestovné z Košic do Lenartova. Jde přibližně o částku 4 000 Kč měsíčně.

Pokud byste měli zájem pomoci například formou pravidelného příspěvku, obracejte se prosím na z. s. MIRET, vedený Idou Kelarovou – iniciátora projektu Romano drom.
E-mail: info@miret.cz

Komentáře
 • Petr, 10. 8. 2016

  Řekl bych, že ten novoborský sbormistr hovoří ze své hořké zkušenosti, nebude jediný.
  O to víc je potřeba ocenit charisma paní Müllerové, která dokázala nadchnout pro tento projekt neromské děti ze Šluknovského výběžku. Ony si totiž musely často vyslechnout, když o svém angažmá hovořily, případně zvaly na koncert v Rumburku, že s Cikánama/na Cikány rozhodně ne, v lepším případě ten zvaný jako na potvoru neměl čas.
  Takže jedno velké díky patří Katce Müllerové a jejím zpěvákům!

  Odpovědět
 • Vít Holásek, 14. 8. 2016

  Děkuji moc za opětovné přizvání k projektu. Bylo úžasné, moci se zapojit do táborového života mezi romy a dozvědět se spoustu nových informací o jejich kultuře, životě, i emocích. Odjížděl jsem pln pocitů, hlavně dobrých. Jen tak dál.

  Odpovědět
 • Viki, 10. 2. 2018

  Dobry den ako to dopadlo s Monikou nakoniec?Citala som clanok o zivote v Lenartove a tam pisu ze chodi na nejaku strednu odbornu skolu myslim ze do Bardejova…Takze na konzervatorium naozaj nemohla?A nemozem ju najst ani na strankach webu miretu medzi podporovanymi nebo v minulosti podporenymi talentami.dakujem za info x nech sa dari ide fandim a detom este viac

  Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6
Zavřít