12. 11. 2020 • Lucie Maňourová
V posledních letech patřil 17. listopad v Rudolfinu Koncertu ke Dni studentstva. Hlavním dramaturgickým záměrem bylo vyzdvihnout studentskou sounáležitost, mladický elán a odvahu, a to jak výběrem programu a účinkujících, tak cílením na mladé publikum. Letošní plány byly ještě smělejší a vše mělo být jinak. A také je, dokonce hned dvakrát. Pandemie zásadně změnila i novou koncepci českofilharmonického Listopadu, nikoliv však myšlenku vzájemnosti, jíž je zasvěcen.
Číst článek12. 11. 2020 • Ondřej Sikora
Koronavirus totálně mění už druhou sezonu. Nebyli jsme zvyklí rozhodovat o programu ze dne na den, ani na shánění záložních sólistů, kdyby nevyšli ti domluvení. Porada střídá poradu, hudebníci si zvykají na noty, které poprvé vidí až na zkoušce. Pojďte se podívat do zákulisí příprav koncertů České filharmonie, které jsou od března zcela závislé na vývoji epidemické situace.
Číst článek1. 10. 2020 • Jakub Kožíšek
Jako by třetí tisíciletí chtělo definitivně uznat platnost slavného Goethova výroku, že architektura je zkamenělou hudbou. Jsou to právě koncertní haly a operní domy, které se v městských zástavbách často vyjímají novátorstvím a kreativním designem. A přestože se klasická hudba ani zdaleka netěší takovému zájmu jako v devatenáctém století, po moderní síni zatoužily desítky metropolí po celém světě. Mimo jiné i v Česku.
Číst článek5. 6. 2020 • Zita Senková
Každé je originál. Ztělesňuje zručnost, dostatek času i lásku k řemeslu, hudbě a tradici. Splňuje univerzální parametry sólového nástroje v nejvyšší možné kvalitě. Je velmi velkorysé ve svém zvuku a navíc se na něj nemůžete vynadívat. To stávající sice ještě není až tak staré, ale své si už odehrálo. A když jsou k tomu i finanční podmínky a obchodní příležitost, je cesta volná. Ke koupi nového koncertního křídla značky, která více než sto let budí obdiv a respekt a je symbolem velkých koncertních sálů a nahrávacích studií. Značky, po které touží všichni klavíristé. Steinway & Sons.
Číst článek17. 4. 2020 • Colin Clarke, Kateřina Tichá
Se zpožděním způsobeným překotnými událostmi posledních týdnů vám nabízíme reportáž londýnského dopisovatele Colina Clarkea z kurzů uskutečněných na začátku března pod vedením čtyř předních členů České filharmonie na slovutné Královské akademii hudby. Reportáž jsme doplnili o dojmy dvou zúčastněných filharmoniků.
Číst článek6. 4. 2020 • Jitka Herčíková
Pokud bych měla definovat jedno pravidlo, kterým se v Rudolfinu řídíme v době celosvětové pandemie, bylo by to jednoznačně: nerezignovat. Proto jsme radostně uvítali myšlenku uspořádat benefiční koncert na podporu nemocnic, kde jsou hospitalizováni pacienti s těžkou formou nemoci Covid-19.
Číst článek12. 1. 2020 • Lucie Maňourová
Středa 8. ledna 2020, půl páté ráno. Smrtící hodina pro odjezd, o to více pro muzikanty. A přesto se našlo šedesát dobrovolníků, kteří vstali a z různých koutů Prahy zamířili směrem k Rudolfinu. Motivace je totiž velmi silná – jen takto mohou zahájit exkurzi za Berlínskými filharmoniky do jejich sídla v německé metropoli.
Číst článek2. 1. 2020 • Lucie Maňourová, Petra Hajská, Lukáš Masner
Česká filharmonie a Semjon Byčkov uzavřeli šestiletou etapu své spolupráce nazvanou „Projekt Čajkovskij“. Plnou dílčích fází nad jednotlivými skladbami, plnou námahy a emocí a završenou úspěšnými rezidencemi v předních koncertních sálech světa. Během té doby se Semjon Byčkov stal šéfdirigentem orchestru, což svědčí o tom, že původně projektová spolupráce přerostla v tu nejužší možnou.
Číst článek27. 6. 2019 • Hana Barylová
Ve středu 19. června 2019 se na Hradčanském náměstí uskutečnil už sedmý ročník Open air koncertu České filharmonie. Pražský hrad rozezněly filmové melodie, jazz i popový přídavek. Vedle příjemně odlehčeného programu přinesl koncert pod širým nebem posluchačům ještě jeden zážitek. Byla na něm předána historicky první Cena Jiřího Bělohlávka.
Číst článek