Lucie Maňourová

Magazín číslo 2 / 2019
Dirigent Petr Altrichter

Petr Altrichter: Program, co se hodí pod rozkvetlý strom

9. 5. 2019 • Lucie Maňourová

Petr Altrichter má s Českou filharmonií dlouhou společnou historii a bohaté zkušenosti. Jako vítěz prestižní dirigentské soutěže ve francouzském Besançonu v roce 1976 se stal asistentem Václava Neumanna a s orchestrem debutoval v roce 1979. Nikdy se nestal jeho šéfdirigentem, ale Česká filharmonie ho angažovala opravdu mnohokrát. V nejbližší budoucnosti, ještě do konce této sezony, ho čeká „šňůra“ zkoušek a koncertů všeho druhu. A kvůli nim se Petr Altrichter uvolil k vyzpovídání pro filharmonický magazín. Nejprve nerad, rozhovory nejsou jeho oblíbenou disciplínou, ale samotné povídání pak bylo příjemné a velmi spontánní. Tak jako je spontánní sám dirigent.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2019
Dirigent sir Simon Rattle a Česká filharmonie

Týden se Simonem Rattlem očima a ušima filharmoniků

22. 3. 2019 • Lucie Maňourová

Česká filharmonie a sir Simon Rattle na sebe opravdu dlouho čekali. Na přelomu února a března zde čtyřiašedesátiletý dirigent konečně debutoval, a to po mnohaletém úsilí filharmonického managementu získat v jeho nabitém kalendáři termín. Když už se to podařilo, bylo logické pozvat do programu i Rattlovu manželku Magdalenu Koženou. Ohlášená kombinace Dvořákova Zlatého kolovratu a Mahlerovy Písně o zemi vzbudila velká očekávání. Orchestr zažil od pondělního dopoledne do pátečního večera pět intenzivních dní zkoušek a koncertů a hráči si z nich odnesli mnoho zážitků. Pojďme se o některé podělit.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2018
Luciano Berio

Extenze pódia nutná! Nový šéfdirigent nedělá kompromisy ani u Mahlera, ani u Beria

2. 10. 2018 • Lucie Maňourová

Už delší dobu bojuje Česká filharmonie s omezenou kapacitou pódia Dvořákovy síně při provozování skladeb vyžadujících opravdu početné obsazení orchestru. S příchodem nového šéfdirigenta Semjona Byčkova, respektive již při tvorbě dramaturgie 123. sezony a při debatování o výhledech na sezony příští opět tento problém vyvstal. Semjon Byčkov je umělcem, který nerad dělá kompromisy. Pokud chce provozovat „velké“ skladby, chce dostát všem jejich požadavkům. A tak požádal vedení České filharmonie, aby se pokusilo vymyslet řešení, které by alespoň pro ty nejvíc žádoucí případy zajistilo větší pódium.

Číst článek

První sezona Semjona Byčkova nešetří novinkami

4. 5. 2018 • Lucie Maňourová

Mahler a Čajkovskij. To především. Ale také Berio, Glanert, Stravinskij, Schubert, Janáček, Smetana, Dvořák, Martinů. Vítejte ve výčtu skladatelských jmen, která zvolil Semjon Byčkov pro svoji první koncertní sezonu v roli šéfdirigenta České filharmonie. Pro orchestr to bude sezona 123. a kromě Semjona Byčkova se v ní představí plejáda dalších skvělých jmen i nové cykly.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2018

Čtyři kroky k Matoušovým pašijím

28. 3. 2018 • Lucie Maňourová

Česká filharmonie se ze své podstaty symfonického orchestru hudbě období baroka repertoárově nevěnuje. Přesto jedno z vrcholných děl Johanna Sebastiana Bacha, duchovní oratorium pro sólové hlasy, dvojitý sbor a dvojitý orchestr Matoušovy pašije, v její sezoně zazní. Stane se tak v rámci vzdělávací řady pro dospívající a dospělé posluchače Čtyři kroky do nového světa. Nečeká vás jen poslech, nýbrž i osvěta, výklad o kontextu a zhudebnění, tak jako vždy, když před vámi stanou pánové Petr Kadlec a Marko Ivanović.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2018
Alisa Weilerstein | Foto Petra Hajská

Často se vracím ke Kunderovi, prozrazuje Alisa Weilerstein

12. 2. 2018 • Lucie Maňourová

„V Bělohlávkovi a České filharmonii si vybrala ideální partnery,“ napsal do The Sunday Times Hugh Canning v recenzi nahrávky Dvořákova violoncellového koncertu, která se tehdy vyšplhala na nejvyšší příčky amerických žebříčků. Souznění Alisy Weilerstein s Českou filharmonií začalo právě při spolupráci na společné nahrávce a koncertech s ní spojených. V září 2013 zahájili festival Dvořákova Praha, v roce 2014 vyšla zmíněná nahrávka jak na zvláštním CD, tak v rámci kompletu s ostatními Dvořákovými koncerty a symfoniemi.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2018
„Velebný hymnus slávy naší...“ Smetanova Má vlast – o vzniku skladby a její nejnovější nahrávce | Grafika Michal Ocilka

„Velebný hymnus slávy naší…“ Smetanova Má vlast: o vzniku skladby a její nejnovější nahrávce

12. 2. 2018 • Vlasta Reittererová, Lucie Maňourová

„Ha, ty naše slunce, Vyšegrade tvrd! Ty smělě i hrdě na příkřě stojieš, na skále stogeši, všem cuziem postrach!“ To jsou úvodní verše Písně pod Vyšehradem, kterou roku 1816 „nalezl“ Josef Linda, první z řady sporných památek, opředených hypotézami a mýty. Roku 1848 ji zhudebnil Eduard Hanslick, pozdější obávaný vídeňský hudební kritik; píseň zazněla v dramatu Ferdinanda Břetislava Mikovce Záhuba rodu Přemyslovského, které mělo premiéru 9. ledna 1848 ve Stavovském divadle. Hledání nedoložitelných souvislostí je chůzí po tenkém ledě, ale přesto si lze představit, že čtyřiadvacetiletý Bedřich Smetana některé z představení navštívil a představa hrdě se tyčícího Vyšehradu na skále nad Vltavou mu utkvěla v paměti.

Číst článek
Magazín číslo 5 / 2017
Diplomy – skladatelská soutěž 2014| Foto Petra Hajská

A máme je tu zase! Interpretační a skladatelská soutěž se dočkaly druhého ročníku

4. 12. 2017 • Lucie Maňourová

Titul předního národního orchestru zavazuje Českou filharmonii nejen ke koncertní činnosti, ale také k podpoře hudebních aktivit u nás. Vzhledem k tomu, že v jejích řadách sedí desítky vynikajících hráčských individualit, je v tomto ohledu její základní snahou vyhledávat a podporovat mladé talenty.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2017
Leonidas Kavakos | Foto Marco Borggreve

Leonidas Kavakos: Hudba je o odhodlání, přesnosti a svobodě

2. 10. 2017 • Lucie Maňourová

„Šostakovičův houslový koncert č. 1 a moll … odhalil to nejlepší ve svém sólistovi … neobvyklou směsici dravé energie a přísné sebekontroly. Ve všech ohledech upřednostnil hudbu před show.“ Financial Times, duben 2015

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6